VIVALDI MUSIC COMPETITION 2022

SEASON 2 RESULTS

VVD S2.png

*The Special Prize Winners list is at the end of the results page

Baroque

First prize with excellence nomination

(95+ points)

Vocal

Yi Liu

ziyi Huang

First prize

(90-94 points)

Piano

Zhilin Zhang

Second prize

(85-89 points)

Viola

Libby Mendez

Third prize

(80-84 points)

Piano

Aishah Davie

Classical A

First prize with excellence nomination

Piano

ADA SIKORA

Second prize

Piano

Martin Morris

Third prize

Flute

Paige Carroll

Classical B

First prize with excellence nomination

Vocal

ZEWEN CHEN

Second prize

Violin

Uzma Ortiz

Third prize

Cello

MA LIANG

Romantic A

First prize with excellence nomination

Cello

CHEN SIHAN

Violin

Ruiying Lin

Second prize

Piano

Marsha Coates

Violin

Cain Finley

First prize

Vocal

LEE, YUNG-HSUAN

Violin

Sofie Fry

Third prize

Cello

Niu ZHIYUN

Flute

Carys Ramos

Romantic B

First prize with excellence nomination

Piano

Shuang Wu*

Agata Uran*

Violin

Bin Gui

 

Vocal

Feifei Zhou

First prize

Piano

Sang Xiaobei

Vocal

Rui Tang

Second prize

Piano

Harris Wooten

Vocal

Akeem Mcintosh

Third prize

Piano

Esha Raymond

zhao luyu

Sonata

First prize with excellence nomination

Double Bass

Yuxin Wu

Violin

Bin Gui

Piano

Tiantian Gao

Second prize

cello

Tabatha Kerr

Viola

Lauren Randall

Piano

Zoya Gregory

Third prize

Flute 

Saul Bone

Violin

Randy Adamson

Piano

Charleigh Mathis

Etude

First prize with excellence nomination

Piano

YUAN YUE

Violin

Peiyuan Chen

First prize

Piano

Tiantian Gao

Second prize

Violin

Karan Knight

Third prize

Piano

Brianna Christopher

Modern A

First prize with excellence nomination

Guitar

Sofía Alejandra Pech Bolio

Violin

Shiyu Zhang

Second prize

Piano

Gillian Wooten

Third prize

Violin

Ethel Booker

Modern B

First prize with excellence nomination

Double Bass

Yuxin Wu

First prize

Piano

Fan Shiqi

Zhilin Zhang

Second prize

Piano

Eben Slater

Third prize

Piano

Maison Wilde

Cello

Safiya Keller

Concerto

First prize with excellence nomination

Violin

Peiyuan Chen

Second prize

Harp

Byron Dalby

Third prize

Violin

Sofia Padilla

Laura Mcdougall

Professional (No age limit)

First prize with excellence nomination

Violin

Peiyuan Chen*

Youkyoung Yoon

Jia Guo

Piano

Chang Yuan

Yi-Hsuan Tseng*

Saxophone

Liu Enming

Vocal

ZHU JIN

Ying Lian

Sedat Can Oztoprak

Nejat Cingi

First prize

Flute

Chi Zhang

Piano

Guo Jingyu

Violin

Bin Gui

Xinying Hu

Conducting

Yu Liu

Vocal

Huang ChiYun

Hengyi An

Chuyue Wang

Jia Zhu

Second prize

Piano

Jaxon Duncan

Alice Thorpe

Leia chen

Jaspal Romari 

cello

Amelie cho

Kinga Baldwin

VIOLIN

Una Wyatt

HARP

Gerrard Knowles

Third prize

Piano

WAN Yu

CELLO

Chloe Fountain

Vocal

Beatriz Clark

Melina Cooley

DOUBLE BASS

CHUHE LING

Advanced (Age 18-22)

First prize with excellence nomination

Piano

Wei-Wen Lin*

 

Vocal

Xuanyi Zeng

First prize

Piano

Junjie Xu

Vocal

Jinquan Dong

Fengze Han

Chuhan Zhang

Second prize

Piano

Li Jinglin

Vocal

Hector Espinoza

Beverly Christian

Third prize

Piano

Gavin Truong

Violin

Azra Key

Clarinet

Elena Khan

Young Artist (Age 14-17)

First prize with excellence nomination

Violin

Ruiying Lin*

Anna Cywicka*

Qiaoyi Sun

Julia Meller

Piano

ADA SIKORA*

Harp

Tassawan Pussaramalai*

Viola

Bailin Jian

First prize

Cello

Alice Jiang

Piano

Defne Nisan Yavuz

Viola

Xiuhe Shen

LiTian Sun

Vocal

Yuanming Gao

Second prize

Cello

Jialin TIAN

Violin

Kerry Lam Diaz

Vocal

Bjorn Wong

Adelaide Su

Third prize

Piano

Ann Sharon Hsieh

Violin

Jarrod Owen

Cello

Ayaz Chang

Tasha Vincent

Youth (Age 11-13)

First prize with excellence nomination

Harp

Laura Hakobyan*

Piano

Phoonseeraah Tieanworn*

Violin

Shiyu Zhang*

First prize

Double Bass

Alexander C. Fan*

Piano

WANG HANYU

Caden Chau

Viola

Mingshu Wei

Violin

Hayden You Ming Gan*

Leeel Kwak

Second prize

Piano

Libby Byrne

 

Viola

Stanley Gordon

Cello

Kaitlan Rankin

Third prize

Piano

Vivien Watson

Andy Li

Violin

Emir Carson

Jue Wang

Junior (Age 8-10)

First prize with excellence nomination

Piano

Prapawarin Hotrawaisaya

Tiantian Gao*

Kayshana Ram*

Violin

Lee Cheuk Yin Koen

Lauren Faith Chng Jia Ying

First prize

Cello

Yiyi Shi

Piano

Jayata Tieanworn

Yuhan Xiao*

Gokce Dede

Vocal

LEE, YUNG-HSUAN*

Second prize

Cello

Yifei Yang

Piano

Ayaan Avila

Violin

Sannah Lo

Third prize

Piano

Omer Devlin

Violin

Allen Yuzu Wong

Prodigy (Age 7 and younger)

First prize with excellence nomination

Piano

Aliya Tunbooncharoen

Violin

Sachelle Ong*

Kim min jae*

First prize

Cello

Xinai Cao

Haoyang Zeng

Piano

Grace Thor

Elliot Li

Worawat Omoda Takpleekul

Violin

Scarlette Ong

William Do*

So Jace Ting Yat*

Kimi Law*

Second prize

Cello

CAI U SUN VICKY

Viola

Gavin Sun

VIOLIN

Magdalena Keith

Junayd SHI

Elli Reeves

Third prize

Piano

Miley Whitehead

Devlin Suwen Zheng

Alba Everett

Original composition

First prize with excellence nomination

Shuya Feng*

Marcin Piotr Łopacki*

Ka Ho Wing

First prize

Prapawarin Hotrawaisaya

Second prize

Briony Choi

Daniel Genkin

Third prize

Pichen Wang

Ella-Grace Allan

Simon Nicholson

Duo Performance

First prize

Kritticha Laorapassorn, Ruetima Ratanapinyowong

Ida Panufnik, Julia Żornaczuk

Second prize

Annalise Stewart, Laibah Yu

Third prize

Daisie Ramirez, Lucien Esquivel

National Music

First prize with excellence nomination

Piano

Zhilin Zhang

Vocal

Qian Zhang

Second prize

Yangqin

Feilu Yu

Third prize

Sarangi

Benas Mcintyre

Piano

Lawson Akhtar

Musical theatre singing

 

First prize with excellence nomination

HUANG CHUTING

Second prize

Moesha Fuller

Third prize

 

Meera Tillman

Chamber group

First prize with excellence nomination

Dolce Trio*

Yiyi Pan, Xiaotong Xu, Yijun Shao

Second prize

Gwion Rocha , Reem Dixon

Third prize

Blade Whitley, Sacha Edmonds

Grand Prize

Peiyuan Chen - Violin

Special Prizes

Vivaldi Award

Best Performances of works by Antonio Vivaldi

 

Sachelle Ong

Kim min jae

William Do

So Jace Ting Yat

Kimi Law

Dolce Trio

Best Composition

Shuya Feng

Marcin Piotr Łopacki

Ka Ho Wing

Excellent Interpretation

 

LEE, YUNG-HSUAN

Laura Hakobyan

Tiantian Gao

Kayshana Ram

Phoonseeraah Tieanworn

Alexander C. Fan

Hayden You Ming Gan

Excellent Musicianship

 

Anna Cywicka

ADA SIKORA

Tassawan Pussaramalai

Yi-Hsuan Tseng

Wei-Wen Lin

Shuang Wu

Agata Uran

Excellent Technique

 

Yuhan Xiao

Shiyu Zhang

Ruiying Lin

Peiyuan Chen

LYM Social Media Post (3).png

London Young Musician

Cambridge Music Competition.png

Cambridge

Music Competition

WCMA Cards C (1).png

World Classical

Music Awards

Bach (28).png

INTERNATIONAL BACH MUSIC COMPETITION 2022

GGMC INS2 (15).png

Global Genius

Music Competition

BCMA VIDEO (2).png

Best Classical

Musicians Award

10.png

Universal Stars

Music Competition

5.png

European Classical Music Competitions

1.png

UK International

Music Competition

14.png

World Grand Prix International Music Contest